شهید محراب آیت الله دستغیب

شهید محراب آیت الله دستغیب

شهید محراب آیت الله دستغیب

image description

آیت الله سید محمد هاشم دستغیب

آیت الله سید محمد هاشم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

حجه السلام سید محمد ابرا هیم دستغیب

Articles

مختصری از زندگینامه شهید داود فرزين

از همان كودكي داراي هوشي سرشار و روحيه اي مقاوم بود بطوري كه حركات و برخوردش با خانواده و ديگران نشانگر اين مطلب بود.

 

نام شهید: داود

نام پدر:فرضعلی

تاریخ تولد: 1346

محل تولد: روستاي ماهور باشت

تاریخ شهادت:62/7/27

محل شهادت: جبهه بانه 

زیارتگاه : روستاي ماهور باشت

 

زندگینامه

بسم الله الرحمن الرحيم

شهيد در اول ارديبهشت ماه سال 1346 در روستاي ماهور باشت در خانواده اي كه از جهت امكانات مالي فوق العاده ضعيف و از لحاظ ايمان و اعتقادات مذهبي غني و مقاوم بودند پا به عرصه وجود نهاد. وي در دوران كودكي با اخلاقيات اسلامي در خانواده آشنا و تربيت شد و از همان كودكي داراي هوشي سرشار و روحيه اي مقاوم بود بطوري كه حركات و برخوردش با خانواده و ديگران نشانگر اين مطلب بود. شهيد دوران تحصيلات ابتدايي را در روستاي زادگاهش با موفقيت و شايستگي در بين همكلاسان خود پشت سر گذاشت و از سن ده سالگي با سرمشق گرفتن از خانواده خويش نماز خواندن را آغاز كرد و در چهره اش هميشه خضوع و خشوع نمايان بود. در بين دوستان و خويشاوندان محبوبيت خاصي داشت. وي پس از پشت سر گذاشتن تحصيلات ابتدايي، دوران راهنمايي خود را در مدرسه راهنمايي شهيد موسوي(ابوريحان سابق) در شهرستان گچساران آغاز نمود. وي تحصيلات اين دوره را نيز با موفقيت به پايان رساند و در همين دوره بود كه مردم ايران برعليه رژيم طاغوت قيام نمودند و دانش آموزان نيز در اين قيام نقش بسزايي داشتند. شهيد از دانش آموزان انقلابي و در خط امام و يكي از اعضاي انجمن اسلامي دانش آموزان مدرسه بودند و مرتب با ديگر همكلاسان خود در شبها به نصب اعلاميه و پوستر و پخش شب نامه مي پرداختند و هميشه نويد مي داد كه به زودي انقلاب ايران از نزديك و در وطن رهبري خواهد شد. شهيد به علت علاقه خاصي كه به كارهاي فني و حرفه اي داشتند در امتحانات ورودي هنرستان فني طالقاني شركت كرد و در رشته راه و ساختمان قبول شد و به ادامه تحصيل پرداخت. وي سال اول هنرستان را با موفقيت پشت سر گذاشت و در سال دوم كه سنش به پانزده سال رسيد جهت آشنايي با فنون نظامي و اسلحه شناسي در بسيج شهرستان گچساران ثبت نام نمود و در يك دوره دو هفته اي در حوالي اين شهرستان با فنون و سلاحهاي انفرادي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي شهرستان گچساران آشنا شد، سپس در سال دوم هنرستان مجددا جهت اعزام نيرو به جبهه ثبت نام نمود و طي يك دوره آموزشي در شيراز رهسپار جبهه هاي حق عليه باطل گرديد كه پس از گذشت چهار ماه مأموريت وي به پايان رسيد و به منزل مراجعت نمودند. شهيد ناراحت بود كه چرا در اين مدت حمله اي صورت نگرفت تا در آن شركت كند و مرتباً مي گفت كه بايد به جبهه برگردم و با تبليغ و راهنمايي تعدادي از دوستان خود را به رفتن در جبهه ها ترغيب نمود تا اينكه مجدداً در تيرماه 62 به جبهه عزيمت نمود. با وجود اينكه مأموريتش تمام شده بود،‌لذا هنگامي كه فهميد عمليات والفجر 4 به زودي آغاز مي شود به علت علاقه شديد به شركت در حمله از تسويه حساب خودداري و تصميم خود را عملي كرد. شهيد با دسته آرپيچي زن در حمله شركت كرد و در مرحله اول عمليات والفجر 4 بر اثر اصابت تركش خمپاره به فيض شهادت نائل گشت و به سوي محبوبش شتافت. وي جواني خوش اندام و بلند قد بود بطوري كه هيكل او با سنش متناسب نبود و كساني كه او را نمي شناختند باور نمي كردند كه شانزده ساله است. وي داراي چهره اي بشاش و خنده رو بود و در مقابل پدر و مادر و برادران مؤدب و با دوستان و خويشاوندان خوش رفتار و حتي در بين كودكان نيز محبوبيت خاصي داشت. شهيد شركت در جنگ را وظيفه هر فرد مسلمان مي دانست و در نامه اي نوشته بود كه انسان بايد در جبهه باشد تا مزه زندگي را بفهمد.

منبع : بنیاد شهید وامور ایثارگران استان کهگیلویه وبویراحمد و yon.ir/HRnHo

کلیپ:مراسم میلاد امام حسن مجتبی-رمضان97

 

مسجد جامع عتیق شیراز ، در نیمه رمضان 97 ، به همت ایثارگران ، پیشکسوتان ، بسیجیان و خدام مسجد عتیق ، مراسم میلاد امام حسن مجتبی (ع) را میزبان شد.کلیپی که مشاهده میکنید ، جمع اوری یک گزارش اجمالی از نحوه برگزاری و اجرای مراسم میباشد ، که توسط بخش رسانه مسجد جامع عتیق ، تهیه و تولید شده است. این کلیپ ، در نیمه رمضان 98 به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع) ، در بزرگ ترین مسجد تاریخی شیراز اکران شد.

 

                                              جهت دانلود روی لینک مقابل کلیک کنید -- yon.ir/s1b57   

 

میراث امام مجتبی(ع) برای گره گشایی از مشکلات امروز ما

به گزارش بصیرت حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم بهاری، پژوهشگر سیره اهل بیت(علیهم السلام) در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان در مورد سبک زندگی و سیره عملی و رفتاری امام حسن مجتبی(ع)، گفت: وجود مبارک حضرت(ع) به عنوان فرزند ارشد امیرمومنان علی(ع) و حضرت زهرا(س) و اولین تربیت شده خانه وحی است و همان روشی که پیامبر اکرم(ص) در تربیت فرزند و در بکارگیری رفتارهای توام با محبت و مهربانی و آگاهی دارند را وجود مبارک زهرای مرضیه(س) دارند.

 وی ادامه داد: و آثار این تربیت در وجود مبارک امام حسن مجتبی(ع) متبلور می شود. یکی از مسایلی که در سبک زندگی ایشان قابل توجه است، صبر و علم حضرت(ع) است. روزی مردی در خانه حضرت(ع) را زد و زمانی که ایشان در آستانه در قرار گرفت شروع به بی احترامی کرد و ناسزا گفت اما امام(ع) خطاب به او فرمودند: اگر احتیاج به غذا داری در منزل ما بساط پذیرایی آماده است، اگر نیاز به استراحت داری ما فضا داریم و اگر مالی نداری می توانیم به تو کمک کنیم. آن مرد وارد شد و بعد از لحظه ای وقتی که توسط امام حسن(ع) پذیرایی شد شروع به گرییستن کرد و گفت: خجالت می کشم. امام(ع) فرمود: چرا باید خجالت بکشی؟ او پاسخ داد: معاویه به من پانزده هزار درهم داد که به اینجا بیایم و این حرف ها را بزنم و تو را عصبانی کنم!

 بهاری تصریح کرد: این یعنی آنها حتی آرزو داشتند که حسن بن علی(ع) را عصبانی کنند چه برسد به اینکه بتوانند کاسه صبر حضرت(ع) را لبریز کنند ولی تاریخ نشان داد که امام مجتبی(ع) و اساسا تمامی اهل بیت(ع) چه حلم و بزرگواری داشتند.

 این خطیب و منبری با بیان اینکه حلم در زندگی خصوصی و اجتماعی امام حسن مجتبی(ع) به شکل بارزی وجود داشته است، ابراز کرد: امام حسن(ع) در برخوردهای اجتماعی و سیاسی با صبر و متانت رفتار می کردند چنان که در جریان صلح با معاویه علیرغم شرایط خاصی که وجود داشت،حضرت(ع) به صلح پایبند ماندند. این صلح در روز دوشنبه ای اتفاق افتاد اما خود شخص معاویه که منعقد کننده آن بود روز جمعه یعنی بعد از پنج روز صلح را شکست و دیگر به آن پایبند نماند اما امام مجتبی(ع) چنین نکردند.

 وی تاکید کرد: در همان روز جمعه بود که معاویه خطبه ای خواند و در آن به ساحت مقدس حضرت امیرالمومنین علی(ع) جسارت کرد و ایشان را جنگ طلب و یاغی خواند!! در آن اثنا امام حسن مجتبی(ع) بلند شدند و به مردم فرمودند: اگر یاری ام کنید و دست به شمشیر ببرید و مسیری که پیامبر(ص) از شما خواسته را انجام دهید قطعا بدانید که من با معاویه طور دیگری برخورد می کنم؛ اما مردم حضرت(ع) را همراهی نکردند.

 بهاری در مورد علت عدم همراهی مردم با امام حسن مجتبی(ع)، اظهار کرد: دلایل مختلفی وجود داشت از جمله اینکه مردم از مسیر حق خارج و یا تطمیع و یا تهدید شده بودند و امام(ع) هم هیچ حمایتی نمی شد در نتیجه حضرت(ع) با حلم خود همواره درصدد حفظ شاکله اصلی دین بودند تا لحظه ای که وجود مبارک شان غریبانه و مظلومانه در داخل منزل مسموم می شود و این مسمومیت وجود مبارک حضرت(ع) را با مشقات و سختی هایی رو به رو می کند و حتی به همسرشان خطاب می کنند که از من چه بدی دیدی بودی و چه رفتار ناصحیحی از من دیدی که علیه من چنین کاری کردی؟

 این استاد حوزه در ادامه بیان کرد: وقتی بعدها از جعده در مورد امام حسن مجتبی(ع) سوال می کنند، او می گوید: هرگز از او خطایی ندیدم و کوچک ترین نامهربانی با من نداشت. اما جعده به تحریک پدرش و به بهانه اینکه عروس معاویه و ملکه جهان اسلام می شود، دست به این جنایت زد. این شرایط حکایت از آن دارد که محیط اطراف امام حسن(ع) تا چه میزان مسموم و طاقت فرسا بوده اما این شرایط باعث نشد که امام مجتبی(ع) به کاری جز موردتایید شرع دست بزنند.

 بهاری با اشاره به ویژگی ها و الگوهای رفتاری امام حسن مجتبی(ع) برای بهره برداری در جامعه امروز تاکید کرد: اگر جامعه ما به معنای شعوری و نه شعاری به زندگی اهل بیتی روی آورد و به معنای واقعی زندگی در جامعه زندگی الهی انسانی می شود. مشکل امروز جامعه این است که ما می خواهیم گهگاهی بعضی از تکه های رفتاری ائمه(ع) را در زندگی داشته باشیم که با این مقدار به جایی نمی رسیم.

 وی گفت: ما ملزم هستیم که تمام ابعاد زندگی مان را با این بزرگواران(ع) تطبیق دهیم و امیدواریم که روزی برسد که سیره عملی اهل بیت(ع) به عنوان رفتار در سبک زندگی ما نهادینه شود و از امام حسن مجتبی(ع) درس بگیریم، چه در حلمی که حضرت(ع) داشتند و چه در نوع تعامل با همسری که این چنین طغیان کرد، همسری که نازا بود ولی حضرت(ع) هرگز با وجود این عیب با او نامهربانی نکرد.

 بهاری در پایان خاطرنشان کرد: اینکه جامعه ما امروز به سمت و سوی رفتار اهل بیتی(ع) آنچنان که باید اقبال ندارد علت این است که اولا هجمه افکار غربی را می بینیم و دوما تلقینی در جامعه ما وجود دارد که می گویند سیره رفتاری آن بزرگواران برای گذشته است در حالی که چنین نیست و خوب که نگاه کنیم نوع رفتار اهل بیت(ع) هرگز محدود به زمان نبوده و امروز اتفاقا بهترین بروز و ظهور را می تواند در جامعه داشته باشد چون ویژگی های مقدس انسانی و اخلاق مداری، هرگز مرگ ندارد و برای هر زمانی قابل اجرا است.

 

منبع :yon.ir/8ne7q

متن سخنان رهبری در دیدار مسولان وسفرای کشور های اسلامی

 

 


بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الطّیّبین الطّاهرین المعصومین سیّما بقیّةالله فی الارضین.

 تبریک عرض میکنم عید سعید فطر را به همه‌ی شما برادران و خواهران عزیز، حضّار محترم و به سفرای محترم کشورهای اسلامی که در جلسه حضور دارند. همچنین تبریک عرض میکنم این عید را به همه‌ی ملّت بزرگ ایران که حقّاً و انصافاً شایسته‌ی این هستند که تکریم بشوند و تعظیم بشوند و این عید به آنها تبریک گفته بشود. ماه رمضانِ باصفای باحالِ پُرمضمونی را ملّت ما گذراندند و ان‌شاءالله امروز که روز عید است، پاداش الهی را، رحمت الهی را، نظر لطف الهی را نسبت به خودشان دریافت خواهند کرد. همچنین تبریک عرض میکنم به امّت مسلمان.

 اصرار داریم که این عنوان، این مضمونِ «امّت مسلمان» در ذهنهای همه‌ی آحاد مردم مسلمان، مخصوصاً مسئولین مسلمان زنده و برجسته شود؛ چون سعی دشمنان اسلام و مسلمین بر این بوده است که عنوان امّت مسلمان را از یادها ببرند و ما فراموش کنیم و این را یادمان برود که یک جمعیّت عظیم یک‌ونیم میلیاردی یا نزدیک دو میلیاردی در ده‌ها کشور اسلامی یک واحد محسوب میشویم؛ و متأسّفانه دشمنان موفّق هم شدند. امروز شما [اگر] نگاه کنید به منطقه‌ی ما، می‌بینید صف‌آرایی‌ها به جای اینکه بین اسلام و کفر باشد، بین مؤمنین و متجاوزین باشد، بین خود مسلمانها است. یک کشور اسلامی با مردم مسلمان امّا حاکمان لاابالی -به معنای واقعی کلمه- پیدا میشود که به جای دشمنی با رژیم غاصب صهیونیستی، در کنار او قرار میگیرد، به نفع او کار میکند، به نفع او حرف میزند، به نفع او شعار میدهد، آن وقت با یک کشور اسلامی مبارزه میکند. این توفیق را دشمنان متأسّفانه پیدا کردند و بین کشورهای اسلامی، بین برادران، صف‌آرایی و معرکه‌آرایی درست کردند. این را باید دنیای اسلام علاج بکند.

 امروز شما ملاحظه کنید یک دشمن غاصب در دل کشورهای اسلامی، در مرکز کشورهای اسلامی یعنی فلسطین، حضور فعّال جنایت‌کارانه دارد که این ایجاب میکند که همه‌ی مسلمانها نسبت به این قضیّه حسّاس باشند، در مقابل این دشمن صف‌آرایی کنند، او را از جنایاتش باز بدارند، [امّا] به جای این، کسانی در دنیای اسلام با او میسازند، با دیگر برادران مسلمان خودشان بنا میکنند به پنجه انداختن و خراش انداختن به صورتها و جنگ کردن و دعوا کردن و اختلاف ایجاد کردن؛ اشکال کار این است.

 عید فطر، عید امّت اسلام است؛ و باید به فکر اتّحاد امّت اسلام بود. ما نصیحت میکنیم این کشورهایی را، این دولتهایی را که فراموش میکنند قرآن از آنها چه خواسته است، یادشان میرود. همین آیاتی که تلاوت کردند: وَ الَّذینَ مَعَه، اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم،(۲) اینها «اشدّاء علی المؤمنین رحماء مع الکفّار» هستند؛ عکس؛ اینها مسلمانند؟ هر جایی که یک روز سیاستهای انگلیس، و امروز آمریکا در کشورهای اسلامی وارد شد، پا گذاشت، از این فتنه‌انگیزی‌ها به وجود آمد؛ هم بین کشورهای اسلامی اختلاف ایجاد میکنند، نفرت و نقار(۳) ایجاد میکنند، هم در یک کشور. شما ببینید لیبی چه خبر است! چرا باید در یک کشور مسلمان، دو گروه خون یکدیگر را بریزند در حالی که هر دو مال یک کشورند، مال یک خاکند، مال یک آبند، مصالحشان به هم گره‌خورده است؟ چه کسی اینها را دارد تحریک میکند؟ چرا باید یک کشوری مثل یمن مسجدش بمباران بشود، بازارش بمباران بشود، بیمارستانش بمباران بشود، دبستانش بمباران بشود، زیرساخت‌های عمرانی و آبادانی کشورش بمباران [بشود]؛ چرا؟ به وسیله‌ی چه کسی بمباران میشود؟ به وسیله‌ی کسی که مدّعی اسلام است، کشوری که او هم یک کشور اسلامی است، مردمش مسلمانند. با بهانه‌های واهی بر طبق میل دشمنان اسلام در دل دنیای اسلام کار میکنند، تلاش میکنند؛ اشکال ما اینجا است.

 امروز مسئله‌ی فلسطین جزو مسائل درجه‌ی اوّل بلکه مسئله‌ی اوّل دنیای اسلام است، آن وقت در بحرین اجلاس تشکیل میدهند به دستور آمریکا علیه مسئله‌ی فلسطین، برای نابود کردن مسئله‌ی فلسطین! حکّام بحرین بدانند زیر پای خودشان را دارند خالی میکنند؛ گول سعودی‌ها را نخورند. خود اینها و سعودی‌ها هم دارند زیر پای خودشان را خالی میکنند، به ضرر خودشان [تمام میشود]: فَسَیُنفِقونَها ثُمَّ تَکونُ عَلَیهِم حَسرَة؛(۴) پول خرج میکنند، زحمت میکشند امّا بر خلاف خواسته‌ی آنها علیه خودشان تمام خواهد شد؛ این را قرآن به طور قطعی میگوید. و اینها هم علیه خودشان تمام میشود منتها نمیفهمند؛ متأسّفانه نمیفهمند. [اگر] برگردند، راه برگشتن باز است؛ [اگر] توبه کنند، راه توبه باز است: اِلَّا الَّذینَ تابوا وَ اَصلَحوا؛(۵) [اگر] اصلاح کنند؛ آن فسادهایی را که ایجاد کردند اصلاح کنند. امروز دنیای اسلام به این نیاز دارد. مشکلات دنیای اسلام با همراهی مسلمانها با هم، با همدلی مسلمانها با هم حل خواهد شد؛ باید برای این تلاش کرد، و روشنفکران دنیای اسلام موظّفند، علمای دنیای اسلام موظّفند.

 ما در جمهوری اسلامی، هزینه‌های دفاع از فلسطین را پذیرفتیم. گفتیم از فلسطین دفاع میکنیم، دنیای استکبار در مقابل ما ایستاد و ضربه زد امّا ما استقامت کردیم، ایستادیم، باز هم خواهیم ایستاد، و مسلّم میدانیم که پیروزی نهایی متعلّق است به ملّت فلسطین.

 ما مثل بعضی از رهبران قدیمی عرب که گفتند یهودی‌ها را به دریا میریزیم، اهل به دریا ریختنِ یهودی‌ها نیستیم. ما میگوییم مبارزات همه‌جانبه‌ی ملّت فلسطین -مبارزات سیاسی، مبارزات نظامی، مبارزات اخلاقی و فرهنگی- باید ادامه پیدا کند تا کسانی که غاصب فلسطین هستند، تسلیم رأی ملّت فلسطین بشوند. از همه‌ی مردم فلسطین اعمّ از مسلمان و مسیحی و یهودی فلسطینی و آن کسانی که در خارج فلسطین تبعید‌شده‌ی از فلسطین هستند، نظرخواهی بشود، و اینها معیّن کنند که چه نظامی در فلسطین حاکم باشد و همه تسلیم آن باشند؛ مبارزه تا این زمان باید ادامه پیدا کند و ادامه پیدا خواهد کرد، و به لطف الهی و به توفیق الهی و به حول و قوّه‌ی الهی ملّت فلسطین در این مبارزه‌ی مسالمت‌آمیزِ انسانیِ مورد قبولِ همه‌ی عرفهای عاقل عالم مسلّط خواهد شد و کشور فلسطین به مردم فلسطین برخواهد گشت؛ و به توفیق الهی، شما جوانها ان‌شاء‌الله آن روز را خواهید دید.

 پروردگارا! به محمّد و آل محمّد روح مطهّر امام بزرگوار را که ما را با این راه، با این هدف آشنا کرد با اولیائش محشور کن؛ شهدای راه عزّت اسلام را با پیغمبر محشور کن.

والسّلام علیکم و‌ رحمة‌الله و‌ برکاته

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=42767  منبع:

 

حضورمردم شیراز در راهپیمایی روز قدس +عکس

به گزارش خبرگزاری تسنیم شیراز، راهپیمایی روز قدس با حضور پرشکوه مردم مختلف در همه شهرهای استان فارس، به ویژه در شیراز، با شعار "مرگ بر اسرائیل" و "مرگ بر آمریکا" برای رساندن فریاد مردم مظلوم فلسطین به گوش جهانیان ، برگزار شد .همه مردم از کوچک و بزرگ در این حماسه حضور داشتند. 

منبع : https://tn.ai/2023069